Прејди на содржината

Елстерланд

Координати: 51°36′00″N 13°31′59″E / 51.600° СГШ; 13.533° ИГД / 51.600; 13.533
Од Википедија — слободната енциклопедија

Елстерланд (германски: Elsterland) — општинска заедница во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Шенборн.

Општинската заедница Елстерланд се состои од следниве општини:

  1. Хајделанд
  2. Рикерсдорф
  3. Шилда
  4. Шенборн
  5. Требиц

51°36′00″N 13°31′59″E / 51.600° СГШ; 13.533° ИГД / 51.600; 13.533