Хајделанд (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајделанд
Грб на Хајделанд
Хајделанд (Бранденбург) is located in Германија
Хајделанд (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Елстерланд
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Варзенке
Основни податоци
Површина 31,53 км2
Надм. височина 105 м
Население 506 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 03531
Местоположба на Хајделанд во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°36′0″N 13°40′0″E / 51.60000° N; 13.66667° E / 51.60000; 13.66667Координати: 51°36′0″N 13°40′0″E / 51.60000° N; 13.66667° E / 51.60000; 13.66667

Хајделанд (германски: Heideland) е општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)