Елстерверда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елстерверда
Замок во Елстер
Замок во Елстер
Грб на Елстерверда
Елстерверда is located in Германија
Елстерверда
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 3
Градоначалник Дитер Херхен (Левица)
Основни податоци
Површина 40,55 км2
Надм. височина 90 м
Население 7.800 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 192 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04910
Повик. бр. 03533
Портал www.elsterwerda.de
Местоположба на градот Елстерверда во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°27′28″N 13°31′26″E / 51.45778° СГШ; 13.52389° ИГД / 51.45778; 13.52389Координати: 51°27′28″N 13°31′26″E / 51.45778° СГШ; 13.52389° ИГД / 51.45778; 13.52389

Елстерверда (германски: Elsterwerda, долнолужички: Wikow) — град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 48 километри северозападно од Дрезден и 11 километри југоисточно од Бад Либенверда.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)