Шилда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилда
Црква во Шилда
Црква во Шилда
Црква во Шилда
Грб на Шилда
Шилда во рамките на Германија
Шилда
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Елстерланд
Градоначалник Дијана Шмит (независен)
Основни податоци
Површина 8,71 км2
Надм. височина 137 м
Население 430 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03253
Повик. бр. 035326
Портал www.elsterland.de
Местоположба на Шилда во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°36′N 13°23′E / 51.600° СГШ; 13.383° ИГД / 51.600; 13.383Координати: 51°36′N 13°23′E / 51.600° СГШ; 13.383° ИГД / 51.600; 13.383

Шилда (германски: Schilda) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)