Лихтерфелд-Шаксдорф

Координати: 51°36′0″N 13°46′0″E / 51.60000° СГШ; 13.76667° ИГД / 51.60000; 13.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихтерфелд-Шаксдорф
Транспортен мост F60 во Лихтерфелд
Транспортен мост F60 во Лихтерфелд
Транспортен мост F60 во Лихтерфелд
Лихтерфелд-Шаксдорф во рамките на Германија
Лихтерфелд-Шаксдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Клајне Елстер (Долна Лужица)
Месни единици 3
Градоначалник Дитмар Гурк (WGr LSL)
Основни податоци
Површина 40,78 км2
Надм. височина 117 м
Население 951 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 03531
Местоположба на Лихтерфелд-Шаксдорф во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°36′0″N 13°46′0″E / 51.60000° СГШ; 13.76667° ИГД / 51.60000; 13.76667

Лихтерфелд-Шаксдорф (германски: Lichterfeld-Schacksdorf) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)