Прејди на содржината

Требиц (Бранденбург)

Координати: 51°36′0″N 13°25′59″E / 51.60000° СГШ; 13.43306° ИГД / 51.60000; 13.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Требиц
Евангелистичка црква во Требиц
Евангелистичка црква во Требиц
Евангелистичка црква во Требиц
Грб на Требиц
Требиц (Бранденбург) во рамките на Германија
Требиц (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Елстерланд
Градоначалник Дитер Шефер (UWG Требиц)
Основни податоци
Површина 10,56 км2
Надм. височина 114 м
Население 663 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03253
Повик. бр. 035326
Местоположба на Требиц во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°36′0″N 13°25′59″E / 51.60000° СГШ; 13.43306° ИГД / 51.60000; 13.43306

Требиц (германски: Tröbitz) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)