Прејди на содржината

Гростимиг

Координати: 51°22′59″N 13°40′0″E / 51.38306° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.38306; 13.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гростимиг
Црквата во Гростимиг
Црквата во Гростимиг
Црквата во Гростимиг
Грб на Гростимиг
Гростимиг во рамките на Германија
Гростимиг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шраденланд
Градоначалник Георг Римке (независен)
Основни податоци
Површина 20,10 км2
Надм. височина 113 м
Население 1.012 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04932
Повик. бр. 035343
Портал www.grossthiemig.info
Местоположба на Гростимиг во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°22′59″N 13°40′0″E / 51.38306° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.38306; 13.66667

Гростимиг (германски: Großthiemig) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)