Шраден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шраден
Влезот на Шраден
Влезот на Шраден
Шраден is located in Германија
Шраден
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Плеса
Градоначалник Гинтер Пфајфер (независен)
Основни податоци
Површина 16,50 км2
Надм. височина 92 м
Население 501 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04928
Повик. бр. 03574
Портал www.plessa.de
Местоположба на Шраден во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°25′59″N 13°41′59″E / 51.43306° СГШ; 13.69972° ИГД / 51.43306; 13.69972Координати: 51°25′59″N 13°41′59″E / 51.43306° СГШ; 13.69972° ИГД / 51.43306; 13.69972

Шраден (германски: Schraden) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)