Греден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Греден
Црквата во Греден
Црквата во Греден
Грб на Греден
Греден is located in Германија
Греден
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шраденланд
Градоначалник Клаус Фојгт (независен)
Основни податоци
Површина 22,14 км2
Надм. височина 111 м
Население 1.336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04932
Повик. бр. 035343
Портал www.gemeinde-groeden.de
Местоположба на Греден во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°23′59″N 13°34′0″E / 51.39972° СГШ; 13.56667° ИГД / 51.39972; 13.56667Координати: 51°23′59″N 13°34′0″E / 51.39972° СГШ; 13.56667° ИГД / 51.39972; 13.56667

Греден (германски: Gröden) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)