Шеневалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шеневалде
Улица во Шеневалде
Улица во Шеневалде
Грб на Шеневалде
Шеневалде is located in Германија
Шеневалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 17
Градоначалник Ирене Клуге
Основни податоци
Површина 155,13 км2
Надм. височина 79 м
Население 3.056 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04916
Повик. бр. 035362
Портал www.schoenewalde.de
Местоположба на градот Шеневалде во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°48′45″N 13°13′22″E / 51.81250° СГШ; 13.22278° ИГД / 51.81250; 13.22278Координати: 51°48′45″N 13°13′22″E / 51.81250° СГШ; 13.22278° ИГД / 51.81250; 13.22278

Шеневалде (германски: Schönewalde) е град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 30 километри јужно од Лукенвалде и 40 километри источно од Витенберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)