Бад Либенверда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Либенверда
Кулата Лубварт во Бад Либенверда
Кулата Лубварт во Бад Либенверда
Кулата Лубварт во Бад Либенверда
Грб на Бад Либенверда
Бад Либенверда во рамките на Германија
Бад Либенверда
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градоначалник Томас Рихтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 138,41 км2
Надм. височина 86 м
Население 9.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04924
Повик. бр. 035341
Портал www.badliebenwerda.de
Местоположба на градот Бад Либенверда во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°31′0″N 13°24′0″E / 51.51667° СГШ; 13.40000° ИГД / 51.51667; 13.40000Координати: 51°31′0″N 13°24′0″E / 51.51667° СГШ; 13.40000° ИГД / 51.51667; 13.40000

Бад Либенверда (германски: Bad Liebenwerda) — бањски град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 57 километри северозападно од Дрезден и 28 километри источно од Торгау.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото пишано спомнување на градот е од 1231 како Лиевенверде („Lievenwerde“). Значењето на името е Live или Lieb за живот или сакано и werde од werda што значи остров, високо место во вода. Документот од 1231 го спомнува Ото од Илебург, фогт на Ливенверде и свештеникот Плебан Валтер. Либенверда има замок со шанец, кој е познат како Кула Лубварт. Првото спомнување на Либенверда како град е од 1304. Либенверда бил дел од Изборното кнежевство Саксонија и Кралството Саксонија до 1815; по Виенскиот конгрес областа станала округ во Кралството Прусија. Градот поседува бањи од 1905, а од 1925 го додал зборот „Бад“ (Bad) кон неговото име.

Култура и архитектура[уреди | уреди извор]

Во Бад Либенверда се наоѓа готската црква Св. Никола. Камбанаријата на црквата била повторно изградена кон крајот на 19 век по удар на гром на кулата, кој предизвикал пожар. Кулата Лубварт е најстарата градба во градот. Кулата била изградена околу 1207 како дел од замокот со шанец. Веднаш до кулата е музејот за изложби за композиторот Карл Хајнрих Граун и неговите браќа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)