Хиршфелд (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хиршфелд
Хиршфелд
Хиршфелд
Хиршфелд
Грб на Хиршфелд
Хиршфелд (Бранденбург) во рамките на Германија
Хиршфелд (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шраденланд
Градоначалник Бернд Тробиш (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,47 км2
Надм. височина 100 м
Население 1.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE (старо: LIB)
Пошт. бр. 04932
Повик. бр. 035343
Портал www.hirschfeld-im-schraden.de
Местоположба на Хиршфелд во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°22′59″N 13°37′0″E / 51.38306° СГШ; 13.61667° ИГД / 51.38306; 13.61667Координати: 51°22′59″N 13°37′0″E / 51.38306° СГШ; 13.61667° ИГД / 51.38306; 13.61667

Хиршфелд (германски: Hirschfeld) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)