Горден-Штаупиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горден-Штаупиц
Црква во Штаупиц
Црква во Штаупиц
Црква во Штаупиц
Горден-Штаупиц во рамките на Германија
Горден-Штаупиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Плеса
Месни единици 2
Градоначалник Корнелија Тор
Основни податоци
Површина 28,38 км2
Надм. височина 103 м
Население 943 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 035325
Местоположба на Горден-Штаупиц во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°32′3″N 13°37′44″E / 51.53417° СГШ; 13.62889° ИГД / 51.53417; 13.62889Координати: 51°32′3″N 13°37′44″E / 51.53417° СГШ; 13.62889° ИГД / 51.53417; 13.62889

Горден-Штаупиц (германски: Gorden-Staupitz) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)