Милберг (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милберг
Црквата и Градското собрание во Милберг
Црквата и Градското собрание во Милберг
Црквата и Градското собрание во Милберг
Грб на Милберг
Милберг (Бранденбург) во рамките на Германија
Милберг (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 5
Градоначалник Дитер Јенихен
Основни податоци
Површина 88,55 км2
Надм. височина 91 м
Население 3.630 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04931
Повик. бр. 035342
Портал www.muehlberg-elbe.de
Местоположба на градот Милберг во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°25′59″N 13°13′0″E / 51.43306° СГШ; 13.21667° ИГД / 51.43306; 13.21667Координати: 51°25′59″N 13°13′0″E / 51.43306° СГШ; 13.21667° ИГД / 51.43306; 13.21667

Милберг (германски: Mühlberg) — град во округот Елба-Елстер, во југозападниот дел на Бранденбург, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, на половина пат помеѓу Риза на југ и Торгау на северозапад. Оддалечен е 60 километри на исток од Лајпциг. Може да се пристапи до градот преку Б182 (Риза - Торгау - Витенберг) преку левиот брег на Елба, поврзан со мост кој бил отворен во 1008. Милберг се состои од следниве единици: Милберг, Алтенау, Бротевиц, Фихтеберг, Косдорф и Мартинскирхен.

Историја[уреди | уреди извор]

Најраното спомнување на Милберг во документ е во 1230. Градот бил основан на песочен остров. Постојат археолошки пронајдоци во форма на гробови од словенска населба, која постоела околу 600 година. Силите на Карло V ја поразила Шмалкалдиската лига во Битката кај Милберг близу замокот на 24 април 1547. Од 1939-1945 постоел воен камп близу Милберг. Околу 300.000 затвореници поминале низ кампот, а околу 3.000, главно советски војници, умреле тука. По Втората светска војна кампот бил повторно користен од советската тајна служба НКВД како специјален кампо бр. 1. Околу 6.700 од 22.000 затвореници на службата се погребани во масовни гробови близу кампот. Денес постои меморијален споменик во чест на жртвите од обата периоди на кампот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]