Ибигау-Варенбрик

Координати: 51°33′N 13°21′E / 51.550° СГШ; 13.350° ИГД / 51.550; 13.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ибигау-Варенбрик
Плоштадот во Ибигау
Плоштадот во Ибигау
Плоштадот во Ибигау
Грб на Ибигау-Варенбрик
Ибигау-Варенбрик во рамките на Германија
Ибигау-Варенбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градоначалник Андреас Клаус
Основни податоци
Површина 134,91 км2
Надм. височина 84 м
Население 5.233 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04924, 04938
Повик. бр. 035365
Портал www.uebigau-wahrenbrueck.de
Местоположба на градот Ибигау-Варенбрик во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°33′N 13°21′E / 51.550° СГШ; 13.350° ИГД / 51.550; 13.350

Ибигау-Варенбрик (германски: Uebigau-Wahrenbrück) — град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 11 километри северозападно од Бад Либенверда и 21 километар источно од Торгау.

Градот е составен од селата Бансдорф, Бајерсдорф, Бојтерзиц, Бомсдорф, Бениц, Домсдорф, Драздо, Кауксдорф, Лангенаундорф, Марксдорф, Минхен/Елстер, Нојдек, Престевиц, Ротштајн, Заксдорф, Ибигау (општинско седиште), Варенбрик, Видерау, Вилдгрубе, Винкел и Цинсдорф.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)