Кремицауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кремицауе
Црквата во Кремицауе
Црквата во Кремицауе
Кремицауе is located in Германија
Кремицауе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Месна заед. Шлибен
Месни единици 3
Градоначалник Рајнхард Клаус (независен)
Основни податоци
Површина 23,41 км2
Надм. височина 90 м
Население 801 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04936
Повик. бр. 035361
Местоположба на Кремицауе во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°36′0″N 13°40′0″E / 51.60000° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.60000; 13.66667Координати: 51°36′0″N 13°40′0″E / 51.60000° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.60000; 13.66667

Кремицауе (германски: Kremitzaue) — општина во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)