Шлибен (амт)

Координати: 51°45′00″N 13°25′01″E / 51.750° СГШ; 13.417° ИГД / 51.750; 13.417
Од Википедија — слободната енциклопедија

Шлибен (германски: Schlieben) — општинска заедница во округот Елба-Елстер, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Шлибен.

Општинската заедница Шлибен се состои од следниве општини:

  1. Фихтвалд
  2. Хоенбуко
  3. Кремицауе
  4. Лебуза
  5. Шлибен

51°45′00″N 13°25′01″E / 51.750° СГШ; 13.417° ИГД / 51.750; 13.417