Даме/Марк (амт)

Координати: 51°52′N 13°26′E / 51.867° СГШ; 13.433° ИГД / 51.867; 13.433
Од Википедија — слободната енциклопедија

Даме/Марк (германски: Dahme/Mark) — општинска заедница во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Даме.

Општинската заедница Даме/Марк се состои од следниве општини:

  1. Даме
  2. Даметал
  3. Илов

51°52′N 13°26′E / 51.867° СГШ; 13.433° ИГД / 51.867; 13.433