Даметал

Координати: 51°53′59″N 13°28′59″E / 51.89972° СГШ; 13.48306° ИГД / 51.89972; 13.48306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даметал
Црквата во Пренцдорф
Црквата во Пренцдорф
Црквата во Пренцдорф
Грб на Даметал
Даметал во рамките на Германија
Даметал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месна заед. Даме/Марк
Месни единици 3
Градоначалник Манфред Хартфелдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 41,48 км2
Надм. височина 76 м
Население 453 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15936
Повик. бр. 03379
Местоположба на Даметал во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 51°53′59″N 13°28′59″E / 51.89972° СГШ; 13.48306° ИГД / 51.89972; 13.48306

Даметал (германски: Dahmetal) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)