Лудвигсфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лудвигсфелде
Противпожарната брига во Аренсдорф
Противпожарната брига во Аренсдорф
Грб на Лудвигсфелде
Лудвигсфелде is located in Германија
Лудвигсфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Градоначалник Франк Герхард (СДП)
Основни податоци
Површина 109,30 км2
Надм. височина 43 м
Население 26.936 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 246 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14974
Повик. бр. 03378
Портал www.ludwigsfelde.de
Местоположба на градот Лудвигсфелде во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°17′59″N 13°16′0″E / 52.29972° СГШ; 13.26667° ИГД / 52.29972; 13.26667Координати: 52°17′59″N 13°16′0″E / 52.29972° СГШ; 13.26667° ИГД / 52.29972; 13.26667

Лудвигсфелде (германски: Ludwigsfelde) — град во округот Телтов-Флеминг, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)