Ам Мелензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ам Мелензе
Ам Мелензе is located in Германија
Ам Мелензе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 8
Градоначалник Манфред Донат (СДП)
Основни податоци
Површина 104,41 км2
Надм. височина 43 м
Население 6.818 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15838
Повик. бр. 033703
Портал www.mellensee.de
Местоположба на Ам Мелензе во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°08′59″N 13°22′0″E / 52.14972° N; 13.36667° E / 52.14972; 13.36667Координати: 52°08′59″N 13°22′0″E / 52.14972° N; 13.36667° E / 52.14972; 13.36667

Ам Мелензе (германски: Am Mellensee) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)