Требин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требин
Црква во Бланкензе
Црква во Бланкензе
Грб на Требин
Требин is located in Германија
Требин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Градски единици 12
Градоначалник Томас Бергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 125,66 км2
Надм. височина 39 м
Население 9.728 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14959
Повик. бр. 033731
Портал www.stadt-trebbin.de
Местоположба на градот Требин во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°13′0″N 13°11′59″E / 52.21667° СГШ; 13.19972° ИГД / 52.21667; 13.19972Координати: 52°13′0″N 13°11′59″E / 52.21667° СГШ; 13.19972° ИГД / 52.21667; 13.19972

Требин (германски: Trebbin) — град во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Нуте, 14 километри северно од Лукенвалде и 36 километри југозападно од Берлин.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)