Нуте-Урштромтал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нуте-Урштромтал
Дворец
Дворец
Дворец
Грб на Нуте-Урштромтал
Нуте-Урштромтал во рамките на Германија
Нуте-Урштромтал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 23
Градоначалник Винанд Јанзен (СДП)
Основни податоци
Површина 337,69 км2
Надм. височина 42 м
Население 6.565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14947
Повик. бр. 03371
Портал www.nuthe-urstromtal.de
Местоположба на Нуте-Урштромтал во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 13°11′59″E / 52.11667° СГШ; 13.19972° ИГД / 52.11667; 13.19972Координати: 52°07′0″N 13°11′59″E / 52.11667° СГШ; 13.19972° ИГД / 52.11667; 13.19972

Нуте-Урштромтал (германски: Nuthe-Urstromtal) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)