Нидерер Флеминг

Координати: 51°54′N 13°12′E / 51.900° СГШ; 13.200° ИГД / 51.900; 13.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидерер Флеминг
Училиште во Нидерер Флеминг
Училиште во Нидерер Флеминг
Училиште во Нидерер Флеминг
Нидерер Флеминг во рамките на Германија
Нидерер Флеминг
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 23
Градоначалник Ернст Вернер (независен)
Основни податоци
Површина 185,36 км2
Надм. височина 80−132 м
Население 3.028 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14913
Повик. бр. 033746
Портал www.gemeinde-niederer-flaeming.de
Местоположба на Нидерер Флеминг во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 51°54′N 13°12′E / 51.900° СГШ; 13.200° ИГД / 51.900; 13.200

Нидерер Флеминг (германски: Niederer Fläming) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)