Илов (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илов
Црква во Илов
Црква во Илов
Црква во Илов
Илов (Бранденбург) во рамките на Германија
Илов (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месна заед. Даме/Марк
Месни единици 6
Градоначалник Вернер Шредер
Основни податоци
Површина 47,54 км2
Надм. височина 93 м
Население 646 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15936
Повик. бр. 035451
Местоположба на Илов во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 51°52′59″N 13°19′59″E / 51.88306° СГШ; 13.33306° ИГД / 51.88306; 13.33306Координати: 51°52′59″N 13°19′59″E / 51.88306° СГШ; 13.33306° ИГД / 51.88306; 13.33306

Илов (германски: Ihlow) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)