Бланкенфелде-Малов

Координати: 52°21′0″N 13°24′0″E / 52.35000° СГШ; 13.40000° ИГД / 52.35000; 13.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бланкенфелде-Малов
Црква во Бланкенфелде
Црква во Бланкенфелде
Црква во Бланкенфелде
Бланкенфелде-Малов во рамките на Германија
Бланкенфелде-Малов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Градоначалник Ортвин Бајер (СДП)
Основни податоци
Површина 54,89 км2
Надм. височина 43 м
Население 28.606 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 521 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15827, 15831
Повик. бр. 03379
Портал www.blankenfelde-mahlow.de
Местоположба на Бланкенфелде-Малов во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 52°21′0″N 13°24′0″E / 52.35000° СГШ; 13.40000° ИГД / 52.35000; 13.40000

Бланкенфелде-Малов (германски: Blankenfelde-Mahlow) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа околу 3 километри јужно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)