Прејди на содржината

Рангсдорф

Координати: 52°16′59″N 13°25′59″E / 52.28306° СГШ; 13.43306° ИГД / 52.28306; 13.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рангсдорф
Црква во Рангсдорф
Црква во Рангсдорф
Црква во Рангсдорф
Грб на Рангсдорф
Рангсдорф во рамките на Германија
Рангсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Рохер (СлДП)
Основни податоци
Површина 33,72 км2
Надм. височина 36 м
Население 11.423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 339 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15834
Повик. бр. 033708
Портал www.gemeinde-rangsdorf.de
Местоположба на Рангсдорф во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 52°16′59″N 13°25′59″E / 52.28306° СГШ; 13.43306° ИГД / 52.28306; 13.43306

Рангсдорф (германски: Rangsdorf) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Во близина има аеродром од каде на 20 јули 1944 полетал Клаус фон Штауфенберг во неуспешниот обид за убиство на Адолф Хитлер кај Волчја дупка (Wolfsschanze).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)