Барут/Марк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барут/Марк
Парохиска црква „Свети Себастијан“
Парохиска црква „Свети Себастијан“
Парохиска црква „Свети Себастијан“
Грб на Барут/Марк
Барут/Марк во рамките на Германија
Барут/Марк
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Градски единици 12
Градоначалник Петер Илк (LOB)
Основни податоци
Површина 233,62 км2
Надм. височина 51−145 м
Население 4.225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15837
Повик. бр. 033704
Портал www.stadt-baruth-mark.de
Местоположба на градот Барут/Марк во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 52°03′N 13°30′E / 52.050° СГШ; 13.500° ИГД / 52.050; 13.500Координати: 52°03′N 13°30′E / 52.050° СГШ; 13.500° ИГД / 52.050; 13.500

Барут/Марк (германски: Baruth/Mark) — град во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа 24 километри источно од Лукенвалде и 53 километри јужно од Берлин.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)