Нидергерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидергерсдорф
Нидергерсдорф is located in Германија
Нидергерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 22
Градоначалник Вилфрид Раухут (независен)
Основни податоци
Површина 204,67 км2
Надм. височина 84 м
Население 6.209 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14913
Повик. бр. 033741
Портал www.niedergoersdorf.de
Местоположба на Нидергерсдорф во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 51°59′N 13°0′E / 51.983° N; 13.000° E / 51.983; 13.000Координати: 51°59′N 13°0′E / 51.983° N; 13.000° E / 51.983; 13.000

Нидергерсдорф (германски: Niedergörsdorf) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)