Гросберен

Координати: 52°21′16″N 13°18′22″E / 52.35444° СГШ; 13.30611° ИГД / 52.35444; 13.30611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросберен
Авионски поглед кон Гросберен
Авионски поглед кон Гросберен
Авионски поглед кон Гросберен
Грб на Гросберен
Гросберен во рамките на Германија
Гросберен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 7
Градоначалник Карл Алгрим (независен)
Основни податоци
Површина 51,89 км2
Надм. височина 42 м
Население 8.804 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 170 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14979
Повик. бр. 033701
Портал www.grossbeeren.de
Местоположба на Гросберен во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 52°21′16″N 13°18′22″E / 52.35444° СГШ; 13.30611° ИГД / 52.35444; 13.30611

Гросберен (германски: Großbeeren) — општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)