Телтов-Флеминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телтов-Флеминг
Teltow-Fläming

округ
Знаме на Телтов-Флеминг Teltow-FlämingГрб на Телтов-Флеминг Teltow-Fläming
Карта
Земја Германија
ПокраинаБранденбург
СедиштеЛукенвалде
Површина
 • Вкупна2,092 км2 (808 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно171.554
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.TF
Мреж. местоteltow-flaeming.de

Телтов-Флеминг (германски: Teltow-Fläming) — округ во југозападниот дел на Бранденбург, Германија. Соседни окрузи се (од исток надесно) Даме-Шпревалд, Елба-Елстер, окрузите Витенберг во Саксонија-Анхалт, округот Потсдам-Мителмарк и главниот град и покраината Берлин.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот е именуван по двете главни области. Телтов е земјоделски појас јужно од Берлин. Флеминг е пошумен ридски масив во јужниот дел; делот од областа сместен во округот е наречен Долен Флеминг, додека Горен Флеминг се наоѓа во округот Потсдам-Мителмарк.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во декември 1993 со спојување на претходните окрузи Лукенвалде, Јитербог и Цосен, но исто така и мали делови од другите поранешни окрузи, како Лукау.

Разно[уреди | уреди извор]

Во периодот од 1997 до 2001, округот имал најголем пораст на БДП од сите окрузи во Германија со стапка од 56,1%.[2]

Флеминг-Скејт („Fläming-Skate“) — 160 километри долга патека специјализирана за возење ролерки, единствена од таков вид во Германија.

Интересно, градот Телтов не е дел од округот Телтов-Флеминг, како што и градот Даме не е дел од округот Даме-Шпревалд.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот го покажува орелот на Бранденбург во левиот дел, бидејќи маркгрофовите на Бранденбург започнале да владеат со северниот и северозападниот дел на округот во 13 век. На десно е бастунот на игуменот. Ја симболизира верската држава Магдебург, на која припаѓале јужниот и средишниот дел на округот. Црнобелата шаховница потекнува од династијата Торгов, кои ја поседувале областа околу Цосен до 1478.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини Општинска заедница
 1. Барут/Марк
 2. Јитербог
 3. Лукенвалде
 4. Лудвигсфелде
 5. Требин
 6. Цосен
 1. Ам Мелензе
 2. Бланкенфелде-Малов
 3. Гросберен
 4. Нидерер Флеминг
 5. Нидергерсдорф
 6. Нуте-Урштромтал
 7. Рангсдорф

1. Даме/Марк

 1. Даме1, 2
 2. Даметал
 3. Илов


1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
 2. Статија за економските услови во весникот Die Zeit

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°5′N 13°18′E / 52.083° СГШ; 13.300° ИГД / 52.083; 13.300