Флеминг (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Флеминг
Планина
Пејзаж близу Белциг
Земја Германија
Региони Бранденбург, Саксонија-Анхалт
Највисока точка Хагелберг
 - височина 201 м
Геологија леднички седимент
Орогенија Плеистоцен

Флеминг — област и ридски масив кој се протега 100 километри од реката Елба до реката Даме во германските покраини Саксонија-Анхалт и Бранденбург. Негов највисок врв е Хагелберг (201 м). Името Флеминг потекнува од 12 век, кога фламанските доселеници дошле да се населуваат во областа од пренаселените градови во Фландрија.

Денес, Флеминг е рурална област, која има корист од нејзината близина на метрополитенската област на Берлин. Туризмот станал важен економски сектор. Со неговите три природни паркови (Природен парк Горен Флеминг, Природен парк Флеминг и Природен парк Нуте-Ниплиц), насочени кон пешачењето, велосипедизмот и рекреацијата во природа. Друга туристичка атракција е Флеминг-Скејт, кој е една од најдолгите патеки за возење ролерки во Европа (190 км).

Градовите Цизар, Бад Белциг, Нимег, Тројенбрицен, Јитербог, Барут/Марк, Даме/Марк, Витенберг, Лобург, Мекерн и Цербст, како и општините Визенбург (Марк) и Рабенштајн/Флеминг, се наоѓаат во или на границата на Флеминг.

Координати: 52°00′N 12°45′E / 52.000° СГШ; 12.750° ИГД / 52.000; 12.750