Лобург

Координати: 52°7′N 12°4′E / 52.117° СГШ; 12.067° ИГД / 52.117; 12.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лобург
Градски дел во Мекерн
Грб на Лобург
Лобург во рамките на Германија
Лобург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јериховер Ланд
Град Мекерн
Основни податоци
Површина 44 км2
Надм. височина 75 м
Население 2.385  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39279
Повик. бр. 039245
Портал www.moeckern-flaeming.de
Координати 52°7′N 12°4′E / 52.117° СГШ; 12.067° ИГД / 52.117; 12.067

Лобург — град и поранешна општина во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Еле, северно од Цербст. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Мекерн.