Еле (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еле
Река
Земја Германија
Регион Саксонија-Анхалт
Градови Швајниц, Лобург, Мекерн, Гомерн, Бидериц, Лостау
Извор
 - место близу Швајниц, Германија
Утока Елба
 - местоположба близу Лостау, Германија
Должина 40 км

Еле е река во Саксонија-Анхалт, Германија. Таа е десна притока на реката Елба и приближно е 40 километри долга.


Координати: 52°08′39″N 11°43′19″E / 52.14417° N; 11.72194° E / 52.14417; 11.72194