Рабенштајн

Координати: 52°2′N 12°35′E / 52.033° СГШ; 12.583° ИГД / 52.033; 12.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабенштајн
Црква во Клајн Марценс
Црква во Клајн Марценс
Црква во Клајн Марценс
Рабенштајн во рамките на Германија
Рабенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Нимег
Градоначалник Фриц Линтов
Основни податоци
Површина 78,89 км2
Надм. височина 100 м
Население 788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14823
Повик. бр. 033843, 033848
Портал www.amt-niemegk.de
Местоположба на Рабенштајн во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°2′N 12°35′E / 52.033° СГШ; 12.583° ИГД / 52.033; 12.583

Рабенштајн (германски: Rabenstein; службено: Рабенштајн/Флеминг) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)