Нимег

Координати: 52°04′59″N 12°41′59″E / 52.08306° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.08306; 12.69972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нимег
Административна зграда во Нимег
Административна зграда во Нимег
Административна зграда во Нимег
Грб на Нимег
Нимег во рамките на Германија
Нимег
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Нимег
Градски единици 2
Градоначалник Екхард Цорн (СДП)
Основни податоци
Површина 44,81 км2
Надм. височина 75 м
Население 2.005 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14823
Повик. бр. 033843
Портал www.amt-niemegk.de
Местоположба на градот Нимег во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°04′59″N 12°41′59″E / 52.08306° СГШ; 12.69972° ИГД / 52.08306; 12.69972

Нимег (германски: Niemegk) — град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 10 километри југоисточно од Бад Белциг и 23 километри северно од Витенберг. Сместен е на територијата на Природниот парк Горен Флеминг. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)