Линте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линте
Селската црква во Линте
Селската црква во Линте
Линте is located in Германија
Линте
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Месни единици 3
Градоначалник Улрике Шибел (FW Линте)
Основни податоци
Површина 29,55 км2
Надм. височина 55 м
Население 898 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033844
Местоположба на Линте во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°08′59″N 12°46′59″E / 52.14972° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.14972; 12.78306Координати: 52°08′59″N 12°46′59″E / 52.14972° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.14972; 12.78306

Линте (германски: Linthe) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)