Штансдорф

Координати: 52°23′32″N 13°13′0″E / 52.39222° СГШ; 13.21667° ИГД / 52.39222; 13.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штансдорф
Замок во Гитерфелде
Замок во Гитерфелде
Замок во Гитерфелде
Грб на Штансдорф
Штансдорф во рамките на Германија
Штансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 4
Градоначалник Бернд Алберс (Bürger für Bürger)
Основни податоци
Површина 49,07 км2
Надм. височина 44 м
Население 15.756 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 321 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14532
Повик. бр. 03329
Портал www.Stahnsdorf.de
Местоположба на Штансдорф во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°23′32″N 13°13′0″E / 52.39222° СГШ; 13.21667° ИГД / 52.39222; 13.21667

Штансдорф (германски: Stahnsdorf) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа 20 километри југозападно од Берлин и 12 километри источно од Потсдам.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Гитерфелде
  • Шенкенхорст
  • Шпутендорф
  • Штансдорф

Историја[уреди | уреди извор]

Штансдорф бил првпат документиран во 1264 и првично се состоел единствено од неговиот стар дел на поранешниот важен трговски пат од Саксонија преку Гитерфелде и Штансдорф преку реката Беке кон Шпандау. Со изградбата на Каналот Телтов во почетокот на 20 век, отворањето на неколку гробишта и пуштањето на линијата на берлинската С-Железница од Берлин-Ванзе во јуни 1913 започнал развојот на предградието. Во следните декади се изградиле голем број на поединечни куќи, се отворила трамвајска линија до Берлин-Лихтерфелде и се изградила населба за работниците во фабриките на Бош во Клајнмахнов. Во 1931 била пуштена во употреба станицата за отпадни води на Берлин.

Изградбата на Берлинскиот ѕид на 13 август 1961 ја одвоило општината од Западен Берлин. На 1 јануари 2002 била создадена денешната општина Штансдорф со спојување на претходно независните општини Гитерфелде, Шенкенхорст, Шпутендорф и самиот Штансдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]