Прејди на содржината

Михендорф

Координати: 52°18′N 13°01′E / 52.300° СГШ; 13.017° ИГД / 52.300; 13.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Михендорф
Железничка станица во Михендорф
Железничка станица во Михендорф
Железничка станица во Михендорф
Грб на Михендорф
Михендорф во рамките на Германија
Михендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 6
Градоначалник Рајнхард Мирбах (ДХС)
Основни податоци
Површина 68,51 км2
Надм. височина 45 м
Население 13.278 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14552
Повик. бр. 033205
Портал www.michendorf.de
Местоположба на Михендорф во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°18′N 13°01′E / 52.300° СГШ; 13.017° ИГД / 52.300; 13.017

Михендорф (германски: Michendorf) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Михендорф се наоѓа во пошумена област на околу девет километри јужно од Потсдам. Општинските единици (Ortsteile) Фресдорф, Штикен и Вилденбрух се наоѓаат во Природниот парк Нуте-Ниплиц. Јужно од градот се наоѓаат Големото Сединско Езеро, а западно Линевицско Езеро.

Општината е составена од самата населба Михендорф и пет општински единици. Бројките за населението се од 31 декември 2011 [2]

  • Фресдорф (293)
  • Лангервиш (1.823)
  • Михендорф (4.237)
  • Штикен (492)
  • Вилденбрух (1.845)
  • Вилхелмсхорст (3.103)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. (германски) Информации на официјалната страница на општината