Гребен (Бранденбург)

Координати: 52°13′59″N 12°25′59″E / 52.23306° СГШ; 12.43306° ИГД / 52.23306; 12.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гребен
Црквата во Гребен
Црквата во Гребен
Црквата во Гребен
Гребен (Бранденбург) во рамките на Германија
Гребен (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Цизар
Градоначалник Зигфрид Шредер (Bauernverband)
Основни податоци
Површина 40,29 км2
Надм. височина 65 м
Население 498 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14793
Повик. бр. 033833
Местоположба на Гребен во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°13′59″N 12°25′59″E / 52.23306° СГШ; 12.43306° ИГД / 52.23306; 12.43306

Гребен (германски: Gräben) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)