Голцов (Потсдам-Мителмарк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голцов
Деловна зграда во Голцов
Деловна зграда во Голцов
Голцов (Потсдам-Мителмарк) is located in Германија
Голцов (Потсдам-Мителмарк)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Месни единици 5
Градоначалник Рајнхард Малов
Основни податоци
Површина 39,97 км2
Надм. височина 42 м
Население 1.373 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 033835
Портал www.amt-brueck.de
Местоположба на Голцов во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°16′0″N 12°36′58″E / 52.26667° СГШ; 12.61611° ИГД / 52.26667; 12.61611Координати: 52°16′0″N 12°36′58″E / 52.26667° СГШ; 12.61611° ИГД / 52.26667; 12.61611

Голцов (германски: Golzow) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)