Борквалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борквалде
Борквалде is located in Германија
Борквалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Градоначалник Марко Вилде
Основни податоци
Површина 4,88 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.578 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 323 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033845
Портал www.borkwalde.de
Местоположба на Борквалде во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°15′0″N 12°49′59″E / 52.25000° СГШ; 12.83306° ИГД / 52.25000; 12.83306Координати: 52°15′0″N 12°49′59″E / 52.25000° СГШ; 12.83306° ИГД / 52.25000; 12.83306

Борквалде (германски: Borkwalde) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)