Розенау (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розенау
Црква во Розенау
Црква во Розенау
Црква во Розенау
Розенау (Бранденбург) во рамките на Германија
Розенау (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Вустервиц
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Јоахим Пробст
Основни податоци
Површина 49,36 км2
Надм. височина 40 м
Население 882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14789
Повик. бр. 033832
Портал www.amt-wusterwitz.de
Местоположба на Розенау во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°19′45″N 12°21′29″E / 52.32917° СГШ; 12.35806° ИГД / 52.32917; 12.35806Координати: 52°19′45″N 12°21′29″E / 52.32917° СГШ; 12.35806° ИГД / 52.32917; 12.35806

Розенау (германски: Rosenau) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)