Нутетал

Координати: 52°21′0″N 13°05′59″E / 52.35000° СГШ; 13.09972° ИГД / 52.35000; 13.09972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нутетал
Црква во селото Фалхорст
Црква во селото Фалхорст
Црква во селото Фалхорст
Нутетал во рамките на Германија
Нутетал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 6
Градоначалник Уте Хустиг (Левица)
Основни податоци
Површина 47,56 км2
Надм. височина 34 м
Население 9.035 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14558
Повик. бр. 033200
Портал www.nuthetal.de
Местоположба на Нутетал во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°21′0″N 13°05′59″E / 52.35000° СГШ; 13.09972° ИГД / 52.35000; 13.09972

Нутетал (германски: Nuthetal) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Нутетал се наоѓа југозападно од Берлин. Општината била основана во октомври 2003 преку доброволно спојување на претходно независните општини Бергхолц-Ребрике, Фалхорст, Нудов, Филипстал, Сармунд и Тремсдорф. Општината го добила името од реката Нуте, која тече низ самата општина и се влева во Хафел во Потсдам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]