Бецзе

Координати: 52°28′0″N 12°33′0″E / 52.46667° СГШ; 12.55000° ИГД / 52.46667; 12.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бецзе
Црква во Бецзе
Црква во Бецзе
Црква во Бецзе
Бецзе во рамките на Германија
Бецзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Бецзе
Месни единици 3
Градоначалник Манфред Горецки
Основни податоци
Површина 35,77 км2
Надм. височина 35 м
Население 2.661 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 03381
Портал www.amt-beetzsee.de
Местоположба на Бецзе во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°28′0″N 12°33′0″E / 52.46667° СГШ; 12.55000° ИГД / 52.46667; 12.55000

Бецзе (германски: Beetzsee) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Го зела името од Бецското Езеро во нејзина близина. Општината претставува седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)