Миленфлис

Координати: 52°07′0″N 12°46′59″E / 52.11667° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.11667; 12.78306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миленфлис
Ветерница во Миленфлис
Ветерница во Миленфлис
Ветерница во Миленфлис
Миленфлис во рамките на Германија
Миленфлис
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Нимег
Месни единици 4
Градоначалник Вилфрид Дене (Bauernverband)
Основни податоци
Површина 58,22 км2
Надм. височина 60 м
Население 897 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14823
Повик. бр. 033843
Портал www.amt-niemegk.de
Местоположба на Миленфлис во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 12°46′59″E / 52.11667° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.11667; 12.78306

Миленфлис (германски: Mühlenfließ) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)