Нимег (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нимег (германски: Niemegk) е општинска заедница во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Нимег.

Општинската заедница Нимег се состои од следниве општини:

  1. Миленфлис
  2. Нимег
  3. Планетал
  4. Рабенштајн

Координати: 52°04′59″ N; 12°42′00″ E / 52.083° N; 12.700° E / 52.083; 12.700