Прејди на содржината

Одерфорланд

Координати: 52°19′59″N 14°16′59″E / 52.33306° СГШ; 14.28306° ИГД / 52.33306; 14.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија

Одерфорланд (германски: Odervorland) — општинска заедница во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Бризен.

Општинската заедница Одерфорланд се состои од следниве општини:

  1. Беркенбрик
  2. Бризен
  3. Јакобсдорф

52°19′59″N 14°16′59″E / 52.33306° СГШ; 14.28306° ИГД / 52.33306; 14.28306