Беркенбрик

Координати: 52°21′0″N 14°09′0″E / 52.35000° СГШ; 14.15000° ИГД / 52.35000; 14.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беркенбрик
Црквата во Беркенбрик
Црквата во Беркенбрик
Црквата во Беркенбрик
Грб на Беркенбрик
Беркенбрик во рамките на Германија
Беркенбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Одерфорланд
Градоначалник Волфганг Штефан (независен)
Основни податоци
Површина 17,71 км2
Надм. височина 42 м
Население 1.040 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15518
Повик. бр. 033634
Портал www.berkenbrueck-spree.de
Местоположба на Беркенбрик во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°21′0″N 14°09′0″E / 52.35000° СГШ; 14.15000° ИГД / 52.35000; 14.15000

Беркенбрик (германски: Berkenbrück) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)