Најсеминде

Координати: 52°04′0″N 14°43′0″E / 52.06667° СГШ; 14.71667° ИГД / 52.06667; 14.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Најсеминде
Црква во Најсеминде
Црква во Најсеминде
Црква во Најсеминде
Најсеминде во рамките на Германија
Најсеминде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Месна заед. Нојцеле
Месни единици 4
Градоначалник Уте Пецел (ZN)
Основни податоци
Површина 41,77 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.619 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15898
Повик. бр. 033652 und 033657
Местоположба на Најсеминде во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Карта
Координати 52°04′0″N 14°43′0″E / 52.06667° СГШ; 14.71667° ИГД / 52.06667; 14.71667

Најсеминде (германски: Neißemünde; буквално Усти на Ниса) — општина во округот Одра-Шпре, во Бранденбург, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Во селото Рацдорф, реката Лужичка Ниса се влева во реката Одра. Обете реки ја обележуваат границата со Полска (Граница Одра-Ниса).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Од 31 декември 2001, Најсеминде се состои од четири населени места:

  • Бреслак
  • Кошен
  • Рацдорф
  • Велмиц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)